Jakie dokumenty są potrzebne do szybkiej sprzedaży mieszkania?

W sytuacji, kiedy nagle trzeba uzyskać pokaźną kwotę, sprzedaż nieruchomości może być jedyną dobrą opcją. W tej sytuacji można skorzystać z drogi tradycyjnej, przez biuro nieruchomości, lub dając ogłoszenie o sprzedaży, lecz trzeba się nastawić na długie czekanie na kupca. Dobrym rozwiązaniem na szybkie odblokowanie gotówki będzie skorzystanie z oferty https://nieruchomosci-zeus.pl/. To pewny nabywca, gotowy na wypłatę ustalonej ceny zaraz po podpisaniu aktu notarialnego.

Jednakże zanim nastąpi sprzedaż mieszkania dokumenty warto mieć skompletowane. W tym celu dobrze jest zapoznać się z listą niezbędnych do sprzedaży mieszkania formalności, aby nie przedłużać niepotrzebnie całego procesu.

Krok pierwszy – dokumenty, które powinny być w domu

Wśród dokumentów, które każdy posiada w domu jest dowód osobisty, a także dokumentacja dotycząca lokalu. Wymagane przez sprzedaż mieszkania dokumenty to umowa, na mocy, której właściciel posiada prawa własności. W przypadku mieszkania kupionego od poprzedniego właściciela, będzie to umowa kupna – sprzedaży. Jeśli mieszkanie jest nowe, to musi zawierać umowę przeniesienia praw własności. Mieszkanie darowane wymaga posiadania umowy darowizny, a mieszkanie nabyte przez testament – odpowiedni dokument potwierdzający dziedziczenie.

Poprzedzające sprzedaż mieszkania formalności dotyczą uzyskania w każdym z powyższych przypadków aktów notarialnych i odpisów z ksiąg wieczystych. Jeśli stan prawny nieruchomości jest klarowny, to pozwalające na sprzedaż mieszkania dokumenty nie powinny przysporzyć kłopotów.

Szybkie odblokowanie pieniędzy ulokowanych w nieruchomości może przysporzyć problemów, jeśli jej stan prawny będzie niejasny. W takiej sytuacji kontaktując się ze skupem nieruchomości z problemami można uzyskać wiedzę, jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania są potrzebne.

Krok kolejny – dokumenty, które trzeba zdobyć

Odpis księgi wieczystej można uzyskać w Sądzie Rejonowym składając odpowiedni wniosek w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Wymagane przez sprzedaż mieszkania formalności dotyczą również różnych niezbędnych zaświadczeń.

Lokal spółdzielczy własnościowy wymaga przy sprzedaży mieszkania dokumentów zaświadczających o nabyciu nieruchomości. Wymagane jest również zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami do spółdzielni i opłatami eksploatacyjnymi. W przypadku kredytu hipotecznego obciążającego nieruchomość, będzie wymagana zgoda banku oraz zaświadczenie o wysokości kwoty pozostającej do wpłaty.

Każda zaległość może mieć wpływ na szybką realizacje sprzedaży lokalu. Jeśli jest trudność ze znalezieniem nabywcy na mieszkanie obciążone hipoteką lub innymi zobowiązaniami, wówczas warto wybrać odpowiednią firmę skupującą mieszkania zadłużone. Skorzystanie z takiej możliwości pozwoli na szybkie wyjście z długów i rozpoczęcie nowego startu.

Jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania jeszcze się przydadzą?

Przed podpisaniem aktu notarialnego, wieńczącego transakcję należy przygotować całą dokumentację. Odpowiednio przygotowane pod sprzedaż mieszkania dokumenty pozwolą na bezzwłoczne przygotowanie umowy przyrzeczonej i aktu notarialnego. Niedopilnowanie tego faktu niepotrzebnie przedłuża cały proces. Jednocześnie pamiętać warto, że notariusz swoim podpisem zabezpiecza stronę sprzedającą i kupca. W związku z tym, jeśli poprzedzające sprzedaż mieszkania formalności nie zostaną dokładnie przeprowadzone akt notarialny może być niekorzystny dla sprzedawcy.

Informację, jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży mieszkania, uzyskać można poprzez kontakt z firmą https://nieruchomosci-zeus.pl/. To nabywca, który powie dokładnie, co jest potrzebne i dopilnuje, by sprzedający miał z transakcji zysk, a nie stratę. Proces sprzedaży upraszcza również wykorzystanie możliwości załatwienia wielu formalności zdalnie, a to przekłada się na możliwość załatwienia wielu urzędowych spraw szybko.

Wcześniej przygotowane do sprzedaży mieszkania dokumenty ułatwią sprawę, ale może się zdarzyć, że jeszcze inne formalności będą musiały zostać spełnione. Wówczas odpowiedni skup nieruchomości podpowie sprzedającemu, w jaki sposób szybko resztę dokumentów uzyskać. 

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!