Stan prawny nieruchomości: co poza księgami wieczystymi?

Niezależnie od tego, czy nabywa się nieruchomość w celach prywatnych, czy na użytek firmowy, zawsze należy upewnić się odnośnie tego, jaki jest jej stan prawny. Podstawą do sprawdzenia są księgi wieczyste, aczkolwiek poza księgami wieczystymi warto sprawdzić inne dokumenty. 

Dokumenty, jakich nie można pomijać 

Sprawdzając stan prawny nieruchomości, po przejrzeniu wszystkich części ksiąg wieczystych warto również zajrzeć do wypisu z rejestru gruntów i wyrysów z mapy ewidencyjnej. I chociaż to na podstawie tych dokumentów tworzone są księgi wieczyste,
to zdarza się, że dane zawarte  w księdze mogą nieco różnić się od danych w katastrze, wtedy należy sprawdzić, czy nie występuje nieuregulowany stan prawny nieruchomości, ponieważ jeszcze przed zakupem działki można temu zapobiec. Jeśli kupuje się mieszkanie albo działkę i myśli o tym, jak sprawdzić stan prawny działki to warto sprawdzić czy nie jest ona zadłużona. W przypadku mieszkania można zdobyć zaświadczenie od spółdzielni mieszkaniowej. Przed nabyciem nieruchomości, sprawdzając stan faktyczny a stan prawny trzeba zobaczyć, czy zbywający nie ma zaległości płatniczych wobec dostawców gazu, energii, wody, czy innych mediów. Zbywający nieruchomość powinien też przedstawić dokumenty odnośnie tego, że zapłacił należny rachunek od nieruchomości oraz że nie zalega z płatnościami w spółdzielni mieszkaniowej. Warto też sprawdzając stan prawny nieruchomości zobaczyć, czy nie jest tam zameldowana jeszcze jakaś osoba. Pozbycie się takiej nieruchomości na szczęście nie jest trudne. Istnieją bowiem firmy taka jak Nieruchomości-Zeus.pl  która chętnie kupuje nieruchomości z problemami.

Co w przypadku nieruchomości gruntowej? 

Jeśli nieuregulowany stan prawny nieruchomości dotyczy nieruchomości gruntowej,
to należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Można informacje
z tego zakresu zdobyć w gminie, w jakiej znajduje się konkretna nieruchomość. Jeśli dla danej działki nie ma tego planu, to będzie trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Dlatego, myśląc o tym jak sprawdzić stan prawny działki trzeba zawsze zaglądać do wszystkich dostępnych dokumentów. Zwłaszcza, gdy mamy wątpliwości co do tego, czy stan faktyczny a stan prawny jest taki sam. Pewne jest to, że nie można pomijać żadnych aspektów. 

Dobrze będzie przyjrzeć się ofercie naszej firmy, ponieważ skupujemy również te nieruchomości, które mają nieuregulowany stan prawny. Ze szczegółami możesz zapoznać się pod adresem:  https://nieruchomosci-zeus.pl/ 

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!