Czym jest dziedziczenie i jak uniknąć konfliktu w rodzinie?

Prawo spadkowe jest jednym z najbardziej kompleksowych zbiorów przepisów prawnych. Dotyczy spraw niełatwych, jak zawsze, gdy w grę wchodzi pożegnanie się z bliską osobą. Dziedziczenie testamentowe spadku, w rodzinie może wywołać skrajne emocje. Zdarza się, że bliscy zamiast godnie wspierać się w żałobie, wszczynają rodzinną wojnę o schedę po zmarłym.

Dziedziczenie testamentowe a zachowek – co to takiego jest?

Sądowe lub notarialne poświadczenie nabycia spadku musi opierać się o informację, komu ten spadek się należy. W takiej sytuacji trzeba przedstawić dokument, na mocy, którego prawa do majątku przysługują danej osobie. Szczególnie ważne jest to w przypadku nieruchomości. Łatwiej jest zazwyczaj taki spadek spieniężyć i podzielić się gotówką, niż toczyć wieloletnie spory sądowe.

W takim przypadku można skorzystać z oferty https://nieruchomosci-zeus.pl/. Transakcja przeprowadzona jest tu sprawnie i gwarantuje szybką wypłatę gotówki. To, z kolei, może zapobiec konfliktom rodzinnym.

Dwa rodzaje dziedziczenia

Spadek jest jeden, nawet, jeśli składowe jego są różnymi elementami. Prawnie, wszystkie nieruchomości, rzeczy ruchome, gotówka i lokaty, należą do jednej puli spadku. W tym miejscu trzeba wyraźnie zaznaczyć, że osoba zmarła nie jest zobowiązana do stworzenia testamentu. Jeśli takowy nie powstanie, można założyć dziedziczenie ustawowe. Inaczej, niż dziedziczenie testamentowe, taki spadek przypada ustawowo do podziału między najbliższymi członkami rodziny zmarłego. Dotyczy to dzieci, współmałżonka i rodziców. W tym przypadku spadek jest dzielony na wszystkie uprawnione osoby, a chcąc wydzielić konkretne udziały, należy przeprowadzić sądowy lub notarialny dział spadku.

Dziedziczenie testamentowe u notariusza zostaje spisane przez spadkodawcę i potwierdzone notarialnie. Ten rodzaj dziedziczenia jest nadrzędną formą nad ustawowym. Najprościej mówiąc, osoba, której dotyczy dziedziczenie testamentowe nie musi być nawet członkiem rodziny. Spadkodawca przekazując swój majątek spadkobiercom w formie testamentu, sam, według własnej woli, decyduje, kto po jego śmierci otrzyma spadek. Wśród przepisów prawnych znajduje się zapis, który stwierdza, że w przypadku prawidłowości sporządzonej ostatniej woli, dziedziczenie testamentowe jest ważniejsze, niż roszczenia ustawowo uprawnionych spadkobierców.

Jeśli w grę wchodzi stara i zniszczona nieruchomość, lub brak jest ustawowych spadkobierców, możliwe jest bezproblemowe uzyskanie poświadczenia nabycia spadku. W następstwie tego warto spieniężyć dom, czy mieszkanie, korzystając z usługi skup nieruchomości z problemami.

Dziedziczenie testamentowe a zachowek. Co to jest i kto może się o to ubiegać?

Prawo w kwestii spadku nie dopuszcza jednak do niesprawiedliwości. Ustawowi spadkobiercy mogą wybrać dwie opcje. Pierwsza, to próba podważenia dziedziczenia testamentowego, jeśli jest podstawa. W przypadku uprawomocnienia testamentu można wybrać drugą opcję. Zachowek, to konstrukcja prawna stanowiąca połączenie interesów testamentowego spadkobiercy oraz ustawowego.

Zobrazować to można na przykładzie. Ojciec w testamencie przekazuje prawa własności synowi, pomijając całkowicie córkę. Córka może odstąpić od roszczeń, może próbować podważyć testament, a może zażądać zachowku. Wówczas dziedziczenie testamentowe zobowiązuje syna do wypłaty równowartości udziału ustawowego w majątku po ojcu.

Jak nie wywołać konfliktu przy spadku?

Niejednokrotnie bywa, że odziedziczona nieruchomość powoduje wiele konfliktów. W takiej sytuacji zawsze lepszym rozwiązaniem będzie dogadanie się już wówczas, gdy dziedziczenie testamentowe u notariusza następuje. W następstwie otwarcia testamentu można dokonać poświadczenia nabycia spadku oraz działu spadku. Te sprawy nie zawsze muszą otrzeć się o wieloletnie procedury sądowe.

Sprzedaż nieruchomości jest kolejnym czynnikiem, który zapobiegnie trudnym sytuacjom rodzinnym. Pamiętać jednak trzeba, że jeśli taka decyzja nastąpi warto mieszkanie lub dom sprzedać szybko. Długie oczekiwanie na kupca na pewno nie pomoże. Odzyskanie gotówki, którą można podzielić i zainwestować we własne plany gwarantuje firma https://nieruchomosci-zeus.pl/. Wystarczy kontakt przez odpowiedni formularz kontaktowy i w ciągu kilku dni zostanie sfinalizowana transakcja, a sprzedający będzie mógł rozwiązać swoje problemy. Jeśli mowa o problemach to w swojej ofercie posiadamy również skup nieruchomości zadłużonych, więc jeśli posiadasz takową nieruchomość i chciałbyś ją szybko sprzedać – skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!