Sprzedaż nieruchomości i zakup nowej. Rynek pierwotny a wtórny. Co wybrać?

Rynek nieruchomości stale się rozwija. Pojawiają się na nim coraz to nowsze propozycje, które zyskują zainteresowanie Polaków w całym kraju. Zakup nowego mieszkania czy domu jest zwykle decyzją dokładnie przemyślaną, bowiem wiąże się z niemałymi finansami. Podobnie jest ze sprzedażą nieruchomości. Choć chętnych nie brakuje podpisanie umowy i otrzymanie oczekiwanych pieniędzy nie należy do prostych zadań. Z pomocą w takich chwilach przychodzą firmy jak Zeus, zajmujące się skupem mieszkań za gotówkę. Więcej na ich temat można przeczytać tu: https://nieruchomosci-zeus.pl. Rynek pierwotny a wtórny różni się od siebie niemalże wszystkim. Nieruchomości używane, tak jak zupełnie nowe mają swoje wady i zalety. Przy zakupie, zwłaszcza drogich mieszkań, domów czy lokali usługowych warto dokładnie się zastanowić, która z opcji okaże się najrozsądniejszą. Poniżej przedstawimy w skrócie podstawowe zależności oraz punkty, na które dobrze zwrócić szczególną uwagę.

Rynek wtórny czym jest i co warto o nim wiedzieć?

Mieszkania używane, które posiadają już swoich właścicieli i zwykle stanowią lokale urządzone to tzw. rynek wtórny. Ich niewątpliwą zaletą są zwykle dobre lokalizacje, związane ze starszym niż obecne budownictwem. Infrastruktura wokół nich pozwala na swobodne zamieszkanie, głównie rodzinom, którym zależy na obecności sklepów, szkół czy przedszkoli. Atutem takich koncepcji, poza samą ceną (zwykle ich wartość jest niższa niż mieszkań nowych, o podobnym metrażu) jest również to, że są w pełni bądź częściowo urządzone, co pozwala nowym nabywcom wprowadzić się niemalże od razu. To, co dla jednych stanowi zaletę, innym przeszkadza. Decydując się na rozwiązania, jakimi są mieszkania używane warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Do najważniejszych zalicza się:

– ogólny stan budynku (elewacja, ocieplenie, instalacje wodne i grzewcze itp.). Wszystko to może mieć bowiem istotny wpływ na rachunki ponoszone w niedalekiej przyszłości.

– stan samego mieszkania (tu również dobrze dowiedzieć się o ewentualnie przeprowadzane remonty, sprawdzić stan techniczny). W takich przypadkach może się bowiem okazać, iż planowany remont przyniesie więcej kosztów niż zakup nowego mieszkania.

Wady i zalety rynku wtórnego są podobne. Często jednak mieszkania mające już kilku właścicieli wcześniej okazują się lokalami problematycznymi, z nierozwiązanymi sprawami pod względem prawnym. O ile kupno takiego mieszkania jest wyłącznie ryzykiem nabywcy, o tyle jego sprzedaż może być skutecznie utrudniona. Dlatego posiadając nieruchomość ze służebnością bądź współwłaścicielem dobrze zainteresować się firmami, które skupują takie inwestycje za gotówkę. W tym temacie dobrze również być poinformowanym, dlatego aby zaznajomić się z tematem zapraszamy tu: https://transakcja24h.pl/

Wady i zalety rynku pierwotnego. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Rynek pierwotny to mieszkania nowe, które powstają w wyniku inwestycji deweloperskich. Często ich zakup jest możliwy jeszcze na etapie prac budowlanych, co choć gwarantuje całkowicie nowe budownictwo, może nieść za sobą wiele problemów. Pierwszym z nich jest bez wątpienia cena. Nowe nieruchomości trzymają wysokie wartości, co dla przeciętnego obywatela bywa problemem. Ponadto jeszcze przed podjęciem decyzji warto dokładnie poznać historię dewelopera, który oferuje sprzedaż nieruchomości. Zdarza się bowiem, iż takie inwestycje bankrutują na etapie wykończeniowym, co wiąże się z utratą pieniędzy przez osoby kupujące mieszkanie czy dom. Mieszkania nowe są jednak z reguły doskonałym rozwiązaniem ze względu na ich…nowość. Nowoczesne plany współczesnych osiedli dają więcej przestrzeni i prywatności mieszkańcom, niż za czasów lat 90. Nowe budownictwo wykonywane w najlepszych technologiach pozwala także na oszczędności na etapie mieszkania. Co więcej decydując się na transakcję z deweloperem bądź spółdzielnią mieszkaniową można uzyskać „gołe” mieszkanie do własnej, indywidualnej aranżacji.

Ponadto mieszkania nowe charakteryzują się podobną grupą społeczną nimi zainteresowaną. Zwykle są to osoby młode, o dość stabilnej sytuacji finansowej. Taka sytuacja pozwala niejako na dopasowanie sąsiadów okolicy, w której planowany jest zakup mieszkania czy domu. Wadą rynku pierwotnego jest jednak fakt, iż wiele dużych osiedli budowanych jest na obrzeżach miasta, ze względu na fakt, iż ich centra są często już dość mocno zagospodarowane. To z kolei rodzi problem z infrastrukturą – dojazdami do pracy, obecnością mniejszej ilości sklepów, przedszkoli czy szkół. Na szczęście w tym temacie dość często okazuje się, iż w momencie oddania całego osiedla, pojawiają się wszelkie niezbędne lokale usługowe wokół. Mieszkania używane mają swoją historię, w przypadku tych zupełnie nowych to pierwszy nabywca ją tworzy.

Niezależnie czy rynek pierwotny, czy wtórny każdy z nich posiada wady i zalety. O, co dla jednych jest atutem najczęściej stanowi problem dla drugich. To dlatego właśnie rynek nieruchomości jest tak bardzo różnorodny.

Warto wspomnieć, że nasza firma posiada w swojej ofercie skup mieszkań zadłużonych, więc jeśli posiadasz nieruchomości, która jest zadłużona i chciałbyś ją szybko sprzedać – wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub wypełniając formularz kontaktowy.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!