Osoby kupujące lub sprzedające mieszkanie albo dom na pewno zastanawiają się nad kwestiami organizacyjnymi. Pośród nich, jedną z ważniejszych okazuje się to: ile wynosi prowizja biura nieruchomości. Trzeba przyznać, że jest to temat budzący skrajne emocje. Wystarczy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na forach internetowych.
Warto wobec tego poznać wszystkie ważne kwestie wokół tematu prowizja pośrednika nieruchomości i na dalszych etapach powiązanych ze sprzedażą domu lub mieszkania czuć się znacznie pewniej.
Prowizja w biurze nieruchomości, czyli za co się płaci
Każdy agent nieruchomości wykonuje bardzo rzetelną i często żmudną pracę, by sprzedać określoną nieruchomość. Dlatego prowizja agencji nieruchomości jest konieczna. Do zadań agenta zaliczają się:
– zaaranżowanie profesjonalnej sesji zdjęciowej,
– redagowanie ogłoszeń w myśl ustaleń języka korzyści,
– publikowanie ogłoszenia w gazetach oraz w serwisach internetowych,
– zlecenie wykonania banera reklamowego,
– prezentowanie zainteresowanym kupnem konkretnego lokum.
W zależności od tego, jaki zakres usług zostanie wykonany, taka też jest przyznawana prowizja dla biura nieruchomości, a ustalenia te są znane obu stronom od początku.
Każda prowizja agenta nieruchomości jest de facto częścią składową wynagrodzenia dla pracownika, nie tylko za jego poświęcony czas, lecz przede wszystkim za poniesione przez niego wydatki. Trzeba pamiętać o tym, że agent nieruchomości dba także o wszystkie formalności administracyjne.
Analizując prowizję dla biura nieruchomości, należy rozróżnić że istnieje prowizja pośrednika nieruchomości od sprzedającego oraz prowizja agencji nieruchomości od kupującego.
Alternatywą przy sprzedaży mieszkań mogą być firmy taka jak nasza, oferująca szybki skup nieruchomości. W Nieruchomości-Zeus.pl nie zapłacisz żadnej prowizji za sprzedaż mieszkania. Dzięki naszej usłudze nawet w kilka dni dokonasz transakcji kupna-sprzedaży.
Prowizja biura nieruchomości od sprzedającego
Omawiając temat taki jak prowizja dla biura nieruchomości od sprzedającego warto mieć świadomość, że umowa z agencją jest terminowa. Umowa taka może być podpisywana na wyłączność lub nie. W drugim wypadku sprzedaż nieruchomości można zlecić kilku pośrednikom, a wynagrodzenie uiścić wtedy, gdy transakcja będzie sfinalizowana.
Każda prowizja agenta nieruchomości stanowi pewien odsetek transakcji, lecz od każdej zasady mogą zdarzyć się wyjątki. Widełki osiągają zazwyczaj od 2% do 5% i są bezpośrednio powiązane z zakresem usług świadczonych przez agenta.
Jeśli zaś klient będzie mieć podejrzenia, że ceny są zbyt wygórowane, to warto by skonsultował postanowienia umowy z kimś doświadczonym z branży. Trzeba też pamiętać
o tym, że do finalnej ceny należy doliczyć 23% podatku VAT.
Wygodniejszą i bardziej opłacalną opcją jest sprzedaż mieszkań firmom oferującym skup nieruchomości. Jedną z firm oferujących tego typu usługi jest firma Nieruchomości-Zeus.pl, której usługa skupu działa na bardzo dobrych warunkach. Z całością oferty można zapoznać się pod adresem https://nieruchomosci-zeus.pl/.