Stan prawny nieruchomości ujawniony jest zazwyczaj w księdze wieczystej. Jest to dokument ewidencjonujący wszystkie dane dotyczące mieszkania, domu, działki lub innej nieruchomości. Pozwala ustalić, komu przysługuje prawo do lokalu lub gruntu. Księga wieczysta zawiera informacje związane z powierzchnią nieruchomości i jej usytuowaniem. W niej ujawnione są również dane właściciela oraz dane na temat potencjalnych obciążeń hipotecznych.
Nie każda jednak nieruchomość posiada taki rejestr. Jest to częste, kiedy w grę wchodzi mieszkanie spółdzielczo-własnościowe bez księgi wieczystej. W tym przypadku śmiało można powiedzieć, że nadal w Polsce jest wiele takich lokali. Niestety kupując mieszkanie bez księgi wieczystej, nabywca nie ma jak sprawdzić, czy mieszkanie nie jest zadłużone lub nie posiada innych problemów prawnych.
Planując sprzedaż mieszkania bez księgi wieczystej, warto postarać się o jej założenie lub znaleźć nabywcę, który zaryzykuje zakup. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty skupu nieruchomości https://kupujemym.pl/ i możliwość spieniężenia mieszkania lub innej nieruchomości w szybki i bezpieczny sposób.
Kiedy nie ma możliwości założenia księgi wieczystej?
Bywają sytuacje, kiedy założenie księgi wieczystej nie jest możliwe. To dotyczy głównie mieszkań spółdzielczych własnościowych bez księgi wieczystej. Oznacza to, że jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa nie posiada tytułu prawnego do gruntu pod swoimi budynkami, założenie księgi wieczystej na wyodrębnionym lokalu nie będzie możliwe. Tym samym nie ma możliwości uzyskać kredytu hipotecznego za zakup mieszkania. Dlatego też ograniczona zostaje liczba potencjalnych nabywców na taki lokal, a cena mieszkania bez księgi wieczystej może być bardzo niska.
Skup nieruchomości staje się jedyną możliwą opcją sprzedaży, tylko umowa kupna sprzedaży musi być odpowiednio skonstruowana. Powinna zawierać oświadczenie właściciela o jego prawie własności do lokalu, a także o tym, że nieruchomość nie jest obciążona roszczeniami osób trzecich. W celu przeprowadzenia prawidłowej transakcji firma zadba o każdy jej formalno-prawny aspekt.
Jak założyć księgę wieczystą?
Mieszkanie spółdzielcze własnościowe bez księgi wieczystej nie jest obarczone przymusem jej założenia, dlatego też wielu właścicieli tego nie robi. Poza przypadkami, kiedy nie jest możliwe, o jej założenie warto się postarać. Pozwoli to na uregulowanie stanu prawnego nieruchomości oraz zwiększy możliwości sprzedaży mieszkania.
W sądzie rejonowym właściwym miejscowo dla położenia danej nieruchomości wystarczy złożyć odpowiedni wniosek o założenie KW. Jest do tego uprawniony właściciel lokalu lub jego pełnomocnik. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające prawo własności do nieruchomości. Będzie to akt notarialny kupna mieszkania, spadku lub darowizny. We wniosku musi również znaleźć się wypis z rejestru gruntów i kartoteki budynków.
Księgę wieczystą można założyć również w momencie zawarcia umowy kupna sprzedaży. Uczynić to może notariusz w oddzielnym wniosku dołączonym do aktu notarialnego. Wówczas nie trzeba dodatkowych działań, a sąd założy księgę wieczystą na podstawie tego dokumentu.
Założenie KW nie jest kosztowne. Opłata sądowa to 60 zł. Dodatkowym kosztem jest wpis prawa własności i ten kosztuje 200 zł. Nie mniej są to niskie wydatki mając na uwadze, że mieszkanie spółdzielcze własnościowe bez księgi wieczystej może stać się problematyczne przy podjęciu próby sprzedaży.
Księga wieczysta i prawa osób trzecich
Mieszkanie bez księgi wieczystej może być obarczone wieloma obciążeniami. Nie ma jak sprawdzić, czy mieszkanie jest zadłużone, ani czy nie jest w posiadaniu osób trzecich. Księga wieczysta ujawnia cały stan prawny, a tym samym uwzględnia umowę służebności lub dożywocia. Dokładne sprawdzenie nieruchomości pod tym kątem przy zakupie jest kluczowe. Z tego powodu większość nabywców rezygnuje z zakupu mieszkania bez księgi wieczystej.
W przypadku, jednak, gdy mieszkanie spółdzielcze własnościowe bez księgi wieczystej musi szybko być zbyte, warto skorzystać ze Skupu Nieruchomości. Cała transakcja sprawnie się odbędzie na podstawie odpowiednich oświadczeń właściciela.