Jak sprzedać mieszkanie z zajęciem komorniczym?

Sytuacja, w której komornik puka do drzwi i zajmuje nieruchomość,jest wynikiem długotrwałego procesu odzyskiwania należności przez wierzycieli. To czas, który można wykorzystać sprzedając mieszkanie i spłacając należne zobowiązania. W momencie obciążenia hipoteki, ale przed egzekucją komorniczą warto skorzystać z usług https://nieruchomosci-zeus.pl/. Jest to dobre rozwiązanie, które w szybki sposób dostarczy gotówki na spłatę długów i nie spowoduje koszmaru, jakie niosą za sobą aukcje komornicze.

Sprzedaż mieszkania przez komornika

Komornik licytację przeprowadza po zgłoszeniu wierzyciela i przeprowadzeniu procesu sądowego nadającego tytuł wykonawczy egzekucji komorniczej. Dopiero wówczas może nastąpić sprzedaż mieszkania przez komornika. Jednak do tego czasu warto rozpatrzyć ofertę skupu nieruchomości z problemami przez odpowiednią firmę.

Zadłużenie nieruchomości można traktować dwojako. W jednym wypadku dotyczy obciążenia mieszkania przez niespłacony kredyt mieszkaniowy lub zaległości w opłatach. Drugi rodzaj zadłużenia, który może skutkować sprzedażą mieszkania przez komornika są długi prywatne wynikające z innych zobowiązań.

Przed zajęciem komorniczym sprzedaż jest stosunkowo prosta. Firma skupująca nieruchomości wycenia lokal oraz pomaga w załatwieniu wszystkich formalności i w tempie kilkudniowym doprowadza o podpisania aktu notarialnego, a zadłużony właściciel zyskuje niezbędną gotówkę i może pozbyć się kłopotów. 

Mieszkanie z zajęciem komorniczym

W przypadku już prowadzonej egzekucji komorniczej czas na sprzedaż nieruchomości jest dość krótki. Liczyć się należy z dodatkowym kosztem, jakim jest spłata komornika. Cały proces należy przeprowadzić, zanim komornik wyda obwieszczenie komornicze i w kolejnych krokach doprowadzi do licytacji mieszkania.

Licytacje komornicze nieruchomości może zadłużonego właściciela mocno rozczarować, kiedy okaże się, że mieszkanie w najlepszym przypadku pójdzie za ¾ swojej wartości. Duża kwota z tego tytułu będzie spłatą komornika. W rezultacie może dojść do sytuacji, kiedy długi nie zostaną uregulowane w pełnej wysokości. Zapobiegając takiemu rozwojowi wydarzeń warto sprzedać mieszkanie szybko i bez zbędnych formalności, jednocześnie dokładnie wyjaśniając nabywcy stan prawny nieruchomości.

Kilka kroków do licytacji mieszkania

Komornik działa na podstawie określonych procedur. Zanim komornik licytacje przeprowadzi muszą zostać spełnione wszystkie niezbędne formalności. Najważniejsze z nich, to:

  • Komornik wysyła akt wykonawczy oraz wezwanie do zapłaty. W tym momencie należy skierować swoją uwagę na możliwość sprzedaży mieszkania zadłużonego, najlepiej biorąc pod uwagę szybką realizację transakcji i wypłatę gotówki.
  • W następnym kroku komornik dokonuje wpisu o zajęciu komorniczym w księgę wieczystą nieruchomości. To również jest czas, kiedy jeszcze można skorzystać z oferty skupu zadłużonych mieszkań. Należy pamiętać, że to zaledwie dwa tygodnie od powiadomienia o wszczęciu egzekucji komorniczej.
  • Później następuje opis i oszacowanie wartości przez komornika. Warto w tym przypadku powiedzieć, że cena wywoławcza w licytacji i szacowana wartość mieszkania będzie dużo niższa niż zaproponowana kwota przez firmę skupującą mieszkania z problemami.
  • W urzędzie miasta lub gminy oraz w budynku sądu, a także w prasie i na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej pojawia się obwieszczenie komornicze. Na tym etapie zaczynają się prawdziwe uciążliwości. 

Obwieszczenie o licytacji powoduje, że mieszkanie zostaje odwiedzane przez wielu chętnych do nabycia, a dłużnik może czuć się bardzo niekomfortowo. W tym przypadku mało prawdopodobna jest sprzedaż mieszkania chyba, że dłużnik dogada się z wierzycielem, a ten wstrzyma egzekucję. Wówczas mieszkanie należy sprzedać błyskawicznie i uregulować zadłużenie.

Licytacja i eksmisja – koszmar dłużnika

Aukcja komornicza jest zdecydowanie najgorszym rozwiązaniem problemów dłużnika. Jej przebieg i świadomość, że wszystkie dane osobowe są ujawnione przez obwieszczenie komornicze sprawia, że dłużnik staje się osobą znaną w niekorzystnym świetle. Następująca po zakończeniu licytacji i kończąca egzekucję komorniczą eksmisja należy do najgorszych przeżyć człowieka.

Aby temu zapobiec trzeba wcześniej dobrze przeanalizować sytuację i podjąć kroki w kierunku sprzedaży nieruchomości z długami. Specjaliści z Nieruchomości-Zeus od rozwiązywania problemów wesprą działania zadłużonego właściciela i szybko pomogą Ci z problemem.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!