Sprzedaż mieszkania ze służebnością – co warto wiedzieć na ten temat?

Jednym z rozwiązań prawnych, pozwalających na zapewnienie sobie lub najbliższym gwarancji dożywotniego korzystania z lokalu mieszkalnego, jest służebność mieszkaniowa. Można zaliczyć ją do jednych ze służebności osobistych, a więc dedykowanych konkretnym – z imienia i nazwiska – osobom. Na mocy umowy zawartej pomiędzy właścicielem lokalu a daną osobą, nabywa ona prawa do mieszkania, w zakresie szczegółowo opisanym w dokumencie. 

Takie prawne porozumienie umożliwia np. rodzicom przepisanie mieszkania na dzieci, z uwzględnieniem możliwości korzystania przez nich do śmierci z określonych pokoi czy pięter. Wówczas stają się oni służebnikami, posiadającymi prawo nie tylko do korzystania z pomieszczeń objętych umową, ale również części wspólnych. Jak wygląda sprzedaż mieszkania ze służebnością? Czy jest to w ogóle możliwe?

Czy można sprzedać mieszkanie ze służebnością?

Ustanowienie formy służebności powinno mieć miejsce w formie aktu notarialnego. Właściciel mieszkania czy domu zrzeka się bowiem w pewien sposób części swojego majątku na rzecz służebnika. Może być to zarówno decyzja administracyjna, jak i orzeczenie sądu. Warto również wiedzieć, iż każda informacja o służebności jest zapisywana w III dziale księgi wieczystej. Sprzedaż domu z dożywotnią służebnością nie należy do prostych zadań – jednak nie jest niemożliwe. Właściciel w dowolnym momencie może zdecydować się na pozbycie się nieruchomości, pytanie, czy pojawi się osoba, która zdecyduje się zakupić mieszkanie ze służebnością. Z jednej strony takie lokum osiąga zwykle dużo niższą cenę na rynku, co może stanowić niemałą atrakcyjność dla określonych odbiorców. Sam fakt posiadania jednak służebnika, który ma prawo do danego lokalu dożywotnio, może również odstraszać. 

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości? Zobacz koniecznie nasz niedawny wpis. A jeśli chcesz szybko sprzedać mieszkanie, możesz skorzystać z firmy: Skup Nieruchomości i sprzedać mieszkanie od ręki, za gotówkę.

Dożywotnia służebność mieszkania, a sprzedaż mieszkania. Zależności.

Mieszkanie, dom, gabinet – każde pomieszczenie może zostać oparte o dożywotnią służebność. O ile sam fakt jej wystąpienia nie stanowi problemu, dużo ważniejszym aspektem są poszczególne warunki zawarte w takiej umowie. Wiele osób zastanawia się, czy sprzedaż domu z dożywotnią służebnością jest w ogóle realna. Jest, jednak w takich przypadkach podstawą staje się dogłębna i profesjonalna analiza umowy służebności. To właśnie na jej podstawie określić można, w jakim stopniu przyszły lokator może ingerować w codzienne życie domowników. Kupujący musi mieć świadomość, że wraz z nabytą nieruchomością nabywa się także służebnika. 

Sprawdź też: Zachowek: czym jest i komu przysługuje?

Dożywotnia służebność, a sprzedaż domu. Procedury i formalności. 

Pierwszym czynnikiem jest dokładna analiza umowy służebności. Często również zdarza się, iż służebnik samodzielnie zrzeka się prawa do lokalu, co z automatu kasuje prawo służebności. Warto również zauważyć, iż w sytuacji, w której służebnik zamieszkuje dany pokój czy piętro, sprzedaż domu czy mieszkania wymaga również jego zgody. Może być to problematyczne zwłaszcza dla osób skonfliktowanych, którym zależy głównie na robieniu sobie na złość.

Sama nieruchomość zyskuje zdecydowanie niższą cenę, co stanowi stratę dla dotychczasowego właściciela. Istnieją jednak osoby, gotowe na zakup takiego mieszkania czy domu, ze względu na chęć długotrwałej inwestycji. Co prawda w takich wypadkach, środki finansowe są zamrożone do czasu wygaśnięcia służebności, często jednak proces ten trwa kilka lat. Co więcej, na rynku istnieje coraz więcej firm specjalizujących się w zakupie nieruchomości obciążonych służebnością. Pomagają one uzyskać dobrą cenę, płacą zwykle gotówką, zdejmując jednocześnie ciężar z dotychczasowego właściciela. Jedną z takich firm jest Nieruchomości-Zeus.pl, firma, która błyskawicznie skupuje nieruchomości z problemami.

Dożywotnia służebność mieszkania, a sprzedaż mieszkania. Co jeszcze warto wiedzieć?

Niestety istnieją przeciwwskazania, które nawet w przypadku zainteresowania mogą stanowić pewnego rodzaju przeszkody. Obecnie wiele mieszkań kupowanych jest na kredyt hipoteczny. Trzeba mieć na uwadze fakt, iż w trakcie starania się o wniosek w banku może pojawić się sytuacja, w której dokument zostanie odrzucony. Jak pokazują statystyki głównym powodem jest właśnie służebność, która chcąc nie chcąc, stanowi spore ograniczenie.

Lokal ze służebnością nie jest atrakcyjny z punktu widzenia banku, gdyż w razie niewypłacalności kredytobiorcy, przejętego mienia nie da się sprzedać. Dlatego osoby nieposiadającej gotówki właściwie nie mają co liczyć, na możliwość otrzymania kredytu hipotecznego. Wszelkie spory, jak i niejasności związane z służebnością mieszkaniową rozwiązuje kodeks cywilny. To na jego podstawie sąd może udzielić zgody na dożywotnią służebność. W kwestiach niejasnych warto również skonsultować swoje wątpliwości z prawnikiem. Dożywotnia służebność mieszkania, a sprzedaż mieszkania to dwie różne rzeczy, które wymagają dokładnej analizy i zastanowienia.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!